Leidsid kassi

Nii kodust ära jooksnud kassid kui ka tänavakassid on väga osavad peitu pugemises, aga teinekord võite avastada, et üks selline kass on peitnud ennast teie territooriumile.

Või siis antud kiisu ei ole ennast teie juurde ära peitnud, aga olete märganud teda mitmeid kordi oma kodu lähedal ringi jalutamas ning mõistnud, et see kiisu vajab abi. Esimene samm, kui olete otsustanud kassi päästa, oleks tema kinnipüüdmine.

Olenevalt olukorrast võib see osutuda väga lihtsaks ettevõtmiseks, või siis vastupidiselt keeruliseks ja ajakulukaks. Kui näete kassi ainult harva enda kodu läheduses, pange tema jaoks välja toitu ja vett. Ärge pange toidukausse otse oma esiukse ette, vaid kuhugi kodu lähedale diskreetsesse kohta, kus kass tunneks end turvaliselt süües. Proovige võita toiduga kassi usaldust, aga hinnake samal ajal ka olukorra kriitilisust.

Kui kass tundub terve ja aktiivne, ta ei tundu tiine olevat, teil on aega piisavalt ning ilmad ei ole veel külmad, siis jätkake tema toitmist ja prooviga temaga vaikselt tutvust sobitada. Tõstke toidukauss iga õhtuga natuke lähemale majale, ning kui te kassi näete, kükitage kaugemal ja rääkige temaga tasasel häälel. Vaadake, kas te saate talle lähemale minna, või ta tahab selle peale ära joosta. Kui te saate talle läheneda, sirutage välja oma kinnine rusikas ja las ta nuusutab teie kätt. Ärge heitke meelt, kui kass ei julge teid kohe usaldada.

Kui te saate teda juba katsuda ja pai teha, siis ärge unustage pärast iga kord käsi pesemast. Isegi tervena näivad tänavakassid võivad kanda endaga kaasas erinevaid parasiite ja haigusetekitajaid.

Kui kass juba usaldab teid, või vastupidi, kui teile tundub, et kassi elu on ohus, siis tuleb ta puuri kinni püüda. Kui soovite seda ise teha, siis võtke ühendust kohalike MTÜdega ja uurige püügipuuri laenutamise võimalustest. Kui kass usaldab teid, siis võite proovida püügipuuri asemel püüda teda tavalise transpordipuuriga.

Puuri sisse tuleb panna hästi lõhnav toit, näiteks kala, ning muud toidud tuleb kassil eest ära võtta. Püügipuuri kasutades peate selleks ajaks ise eemal olema, puur teeb teie eest töö ise ära ning sulgub automaatselt, kui kass sisse läheb. Transpordipuuri kasutades peate ise kõrval olema ja puuriukse sulgema, kui kass sisse läheb. Olge valmis selleks, et puuri kinnipüütud kass hakkab tõenäoliselt puuris olles rabelema, ja võib paanikahoos uuesti välja pääseda.

Kui kass käes, on järgmine samm kliinikusse minek. Kui võimalik, minge sinna otse pärast kassi püüdmist. Loomakliinikud saavad kontrollida, ega kassil kiipi ei ole juhul, kui tegemist on kellegi kodukassiga. Kui kassi endine omanik on teada, on teie töö tehtud! Kiitke ennast toreda heateo eest!

Kui kassil omanikku ei ole võimalik tuvastada, või kui tal ei olegi omanikku, siis saab loomakliinik anda teile nõu, mida edasi teha. Nad saavad soovitada MTÜsid, kelle poole abipalvega pöörduda, juhul kui teil ei ole endal võimalik kassi hoiukodusse võtta. Kui te saate isegi natukeseks ajaks kassile peavarju pakkuda, on tema lootused kodu leida palju suuremad. Kui võimalik, tehke kassile ka kõik esmased protseduurid ära – parasiiditõrje, vaktsineerimine, steriliseerimine/kastreerimine, kiipimine. MTÜdel on nii palju lihtsam teid aidata ja võtta kass enda juurde otse hoiukodusse, kui kass on terve ja valmis uude koju minema.

Hoidke kassi oma kodus esialgu mõnes väikses toas ja jälgige tema söömist ja liivakastis käimist. Kirjutage erinevatele kassidega tegelevatele MTÜdele ning pange kodu-otsimise kuulutus üles ka Facebooki. Võite panna kuulutuse üles enda isiklikule lehele avalikult, ning lisaks jagada seda erinevates kassidega tegelevates gruppides nagu “LemmikuLeidja”, “Kiisusõbrad” jpt.

Koduta kassi aitamine ei ole alati lihtne, aga see on suur heategu teie poolt!