Enne looma võtmist

Kassipojad on imearmsad. Ümmargused sinisilmad, siidine karv ja piimalõhn – nende mõjul võite iseeneselegi üllatusena avastada ennast ühel hetkel loomaomanikuna. Enamikule meist on loomakesest vaimustumine imelihtne ja neljajalgse sõbraga kodu jagamine võib teha väga õnnelikuks.

Lemmikloomad pakuvad meile tingimusteta truudust, pidevat seltskonda ja leevendavad stressi pärast rasket tööpäeva. Kuid karvakera kasvab suureks, võib teha pahandusi, nõuab aega ja raha ning tema elu ja heaolu eest vastutate kuni tema elu lõpuni just teie. Sellepärast on vajalik enne teha „kodutööd ja looma soetamine peab olema terve pere ühine, teadlik ja kindel otsus.

Kasside eluiga võib ulatuda kuni 20 aastani. Selle aja jooksul võib elu tuua palju muudatusi – kolimised, abielu, laste sünd, töö välismaal, kuid teie kass on teie elu lahutamatu osa. Kas te kujutate ette võimalikke ettetulevaid olukordi ja võimalusi oma kiisu nendesse kaasata? Näiteks – mida teha, kui soovite suvel perega maale sõita? Mida teha, kui perre sünnib laps ja tal lööb välja allergia kassi vastu? Mida teha, kui elate üürikorteris ja omanik otsustab teid järsku välja tõsta? Leidke aega, et arutada oma perega läbi võimalikke olukordi. Kui teil on lapsed, kasutage seda hetke, et neid harida kassi võtmise vastutusest, ning laske neil teiega kaasa mõelda. Kuulake nende ideed alati ära, ja vajadusel selgitage neile, miks üks või teine lahendus on või ei ole kõige parem.

Sest sageli on lapsed need, kes manguvad endale kodulooma. Kuid vanemad peavad arvestama, et tegelikult on ikkagi nemad need, kes vastutavad kassi heaolu eest. Lapsed on tihti püsimatud ja igapäevasest liivakasti puhastamisest võivad nad kiiresti tüdineda. Samuti lahkuvad lapsed mingi aja pärast kodust, loomad aga jäävad tavaliselt vanemate hoole alla. Kui vanemad ei ole looma koju tulekust sama vaimustatud kui lapsed, jäägu loom sinna perre tulemata. Kui teile tundub, et lapsed on siiski valmis seda vastutust teiega jagama, pange nendega kindel plaan paika. Kes millise töö eest vastutab, kas teie lapsed vajavad võrdsuse nimel koristus- või toitmisgraafikut jne.

Kuigi kassid magavad väga suure osa päevast, on nad siiski seltsivad loomad, kes ei taha jääda päevadeks üksi jäetuna. Hoolimata sellest kas te olete väsinud, pahas tujus või haige, ei saa te oma kassi ignoreerida. Kiisud vajavad iga päev süüa, värsket vett, puhastatud liivakasti ja teie seltsi. Kui teil on lisaks tööle või koolile palju kohustusi või pikki ärasõite, siis ilmselt ei ole kiisule teie elus praegu ruumi. Kaaluge ka võimalust kahe kassi võtmiseks, et teie äraoleku ajal saaksid kiisud teineteisele seltsi pakkuda.

Kuigi nunnu kassipoja võib enamasti saada vaid sukanõela eest, kulub loomapidamisele siiski arvestatav summa. Kindlasti nõuavad kulutusi kassi esmane varustus, igapäevane täisväärtuslik toit, arstlik ülevaatus, vaktsineerimine, regulaarsed ussirohud ja steriliseerimine/kastreerimine. Arvestama peab aga ka ettenägematute kulutustega – kiisuga võib juhtuda õnnetus või ilmneda mõni raskem tervisehäda. Mõnikord võivad arstiarved ulatuda ka sadadesse eurodesse. Kaaluge lisaks kassipojale ka täiskasvanud või eaka kassi võtmist, ja vajadusel arutage seda oma perega. Kassipojad kasvavad väga kiiresti, nii et kui teie idee on, et tahate omale pisikest nunnupalli, arvestage, et paari kuuga on nad juba poole suuremad.

Mõelge ka oma kodu peale. Kriimud mööblil ja riiulitelt mahaaetud esemed – see kõik võib juhtuda, kui teie kodus on kass. Loom jääb siiski loomaks ja tema harjutamine inimeste maa-ilmaga nõuab kannatlikkust. Te peate olema valmis selleks, et teie loomake ei ole sama leebe, vaikne ja sõbralik kui tuttavate oma, kuid ta on siiski teie lemmik. Kui te tahate, et teie mööbel jääks terveks, peate looma omale koju ruumi kassi jaoks. See tähendab kraapimispuid ja kõrgeid riiuleid ja pesasid, kus kass saaks kass olla.

Lisaks peaks kodu olema kassi jaoks turvaline. Palavate suveilmadega on loomulik tuulutada oma tuba, aga see võib tähendada kassi jaoks eluohtliku olukorra loomist. Kui kassi pea mahub aknapraost välja, siis mahub terve kass. Lahtised rõdud on samuti kasside jaoks liiga lihtne viis, kuidas õue pääseda. Või kui elate oma hooviga majas ja olete harjunud uksi-aknaid lahti hoidma peate arvestama elumuutusega. Kui kass kord õue pääseb, võib see olla viimane kord, kui te oma lemmikut näete. Uurige erinevaid võimalusi, kuidas muuta oma kodu kassi jaoks turvaliseks – selleks on olemas erinevad aknavõred, rõduvõred ning mis peamine, uued harjumused.
Ärajooksnud kodukassid on tihti põhjuseks, miks on Eestis endiselt nii palju kassikolooniaid. Kas te suudate ära hoida oma kasside (ka isaste) soovimatud ja juhuslikud järglased? Kassipoegadele heade kodude leidmine on väga raske ja just teie otsustest sõltub see, et teie kiisu ega ükski tema poegadest ei leiaks end tänaval või varjupaigas. Varjupaikadesse ja tänavatele jõuab iga päev palju loomi, kes on kunagi võetud mõtlemata, mida tegelikult tähendab looma pidamine. Ärge tehke seda viga. Kooselu loomaga on hindamatu väärtus, kuid seda ainult juhul, kui te olete valmis pühendama oma aega, raha ja armastust oma kiisu elu jaoks.

Mõelge enda jaoks läbi, miks ja millist kassi te oma ellu soovite. Siis saame meie omalt poolt aidata teil (ja teie perel) leida kassi, kellest saaks teie elu lahutamatu osa!