Kassid ei saa omavahel läbi

Kas te võtsite omale uue kassi, ning teie eelmine kass ei saa uuega üldse läbi? Või kas teie kassid, kes varem olid nii teie kui ka teineteise suured sõbrad, on järsku kogu aeg teineteise kõri kallal? See ei tähenda, et peaksite kohe kummastki lemmikust loobuma.

Varuge omale selle asemel kannatust. Võimalik, et teie kasside vahel toimus tüli, mida teie pealt ei näinud, ning nüüd nad ei tunne teineteist ära ja tahavad selle ‘võõra’ kassiga kakelda, et enda territooriumit kaitsta. Näiteks toimus teie kodus remont, midagi ehmatas kasse nii, et üks lõi teist ja nüüd on tüli majas, või olete lihtsalt võtnud uue kassi ja teie endine lemmik ei ole üldse sellega rahul.

Esimene samm oleks kassid eraldada erinevatesse tubadesse. Kui kassid parasjagu kaklevad, ärge astuge kunagi vahele tühjade kätega. Võtke selleks mõni suurem rätik, et kaitsta ennast ja kasse hoopide eest. Tõstke üks kass rätikuga teise tuppa ja sulgege kindlalt uks nende vahel. Koristage nende uusi tube hoolega, et kassid saaksid alustada puhtalt lehelt ja nende lõhnasid oleks kodus minimaalselt. Koristage nende liivakastid eriti korralikult, näiteks kloorilahusega (selleks sobib Domestos 1:32 suhtes veega) ja andke neile mõlemale oma liivakast uue puhta liivaga. Võimalusel paigaldage seina Feliway difuusor, see aitab luua kassidele rahulikuma atmosfääri.

Olge mõlemale kassile toeks ja veetke nendega eraldi aega nii, nagu midagi ei oleks valesti. Mängige nendega, paitage neid, olge neile julgestuseks. Kui kassid tunnevad end eraldi olles turvaliselt ja saavad teiega kenasti läbi, siis saate alustada kasside omavahelise uuesti-tutvumisega.

Selleks peate aitama neil seostada teise kassi lõhna kodus positiivsete emotsioonidega. Kõige lihtsam vahend selleks on toit. Looge oma kasside jaoks uus toitmisrutiin – juhul, kui neil on varasemalt olnud kogu aeg krõbinakauss köögis toiduga, võtke see ära ja toitke neid ainult kindlatel aegadel, eelistatavalt hommikul ja õhtul, hästi lõhnava toiduga.

Andke mõlemale kassile samal ajal süüa ja jälgige, et nad ei saaks teineteise juurde pääseda. Kasutage selleks kinnist ust – pange nende toidukausid üks ühele-, teine teiselepoole kinnist ust mis neid eraldab. Ärge pange toidukausse otse ukse vastu, vaid meeter eemale. Jälgige oma kasside käitumist, kui julgelt nad sööma asuvad.

Kui kassid asuvad rahulikult sööma ja ei tee välja uksest, siis saate iga toidukorraga nihutada toidukausse uksele lähemale. Varuge kannatust. Kui nad ignoreerivad toitu ja asuvad ukse peale sisisema, siis peate kausid jälle tahapoole tõmbama. Kui nad söövad jälle rahulikult, saate uuesti proovida.

Kui te saate tõsta toidukausid juba täiesti ukse vastu nii, et kassid ei ole sellest häiritud, olete juba poolel teel oma kiisude suhete parandamisel! Kui nad tahavad uksepraost niisama teineteist nuusutada ja ei sisise teineteise lõhna peale, laske neil seda teha.

Järgmine samm on tõsta toidukausid jälle uksest eemale, ja nüüd avada uks ainult paar cm toitmise ajal. Jälgige, et üks kass ei proovi minna läbi praokil ukse teise tuppa, vaid et nad söövad mõlemad rahulikult. Kui nad tahavad ikka läbi ukse minna, pange vahe ette mõni lina või rätik, et nad tunneksid teineteise lõhna paremini, aga ei näeks teineteist söömise ajal.

Korrake eelmisi samme toidukausi lähemale tõstmisega, ning kui võimalik, tehke ust ka aina rohkem lahti ja andke neile võimalust söömise ajal ka teineteist näha. Kui kiiresti te saate edasi minna oleneb kasside käitumisest, jälgige neid söömise ajal hoolega. Väike uudishimu on hea märk, aga eemale tõmbumine, sisisemine, urisemine ei ole. Peamine on, et teie kassid oleksid rohkem huvitatud söömisest kui teineteisest sel hetkel.

Kui teile tundub, et kassid söövad toitu ilusti ja ei tee teineteisest eriti välja söömise ajal, siis tehke nendega tubade vahetust. Las nad käivad ringi toas, kus ei ole teist kassi, aga mis on teise kassi lõhnasid täis. Jälgige neid ka sellel ajal, kas nad käivad ringi enesekindlalt, saba püsti, või tunnevad end ebamugavalt ja ei julge eriti kuhugi minna. Tehke nendega seda vahetust regulaarselt.

Järgmisena saate kasse lühikeseks ajaks kokku lasta. Jälgige, kuidas nad omavahel suhtlevad, ning vajadusel tõmmake nende tähelepanu teineteise pealt ära enda peale. Kasutage selleks mänguasju või maiustusi, ning olge valmis vajadusel neid uuesti eraldama juhul, kui teile tundub, et midagi on ikka valesti.

Katsetage nii paar tundi korraga päevas, ja kui teie kassid kas ignoreerivad teineteist või saavad sõbralikult läbi, siis võite barjäärid maha võtta ja lasta neil lihtsalt olla. Kui nad uuesti kiskuma tahavad hakata, proovige esialgu mänguasjadega nende tähelepanu eemale juhtida. Isegi kaua koos elanud ja teineteist armastavad kassid võivad harva leida põhjuse, miks teisele käpaga anda – tähtis on, et nad hiljem on ikka sõbrad edasi.

Arvestage, et kogu see protsess võib võtta aega mitu kuud, aga tulemuseks on kassid, kes saavad nii teiega kui ka omavahel rahulikult koos elada mitu mitu aastat.