Eaka kassi võtmine

Kuigi kassid võivad elada kuni 20-aastaseks, siis enamik inimesi ei soovi omale 10+ aastast lemmikut. Kardetakse, et aeg kiisuga perekonnas jääb lühikeseks, et arstiarved kasvavad suureks, ning et vanem kass veedab enamik oma ajast omaette kuskil magades.

Tegelikkuses ei ole vanemad kassid klaasist tehtud, nad võivad olla sama aktiivsed, mängulised ja seltsivad nagu noored kassid. See on tõsi, et eakate kasside puhul on rohkem nüansse, mida tähele panna, aga kui te tutvute nende punktidega siis te võite avastada, et tegelik elu vanema kassiga ei ole üldse nii hirmus.

Ajapikku võivad kassid küll veeta rohkem aega magades ja vähem aega mängides, aga see on normaalne osa vananemisest. Vanadus ei ole haigus, see on eluetapp mis juhtub meie kõigiga. Kõik oleneb teie kassi iseloomust ja tervisest. Olenemata vanusest peaksite käima oma kassiga kord aastas arsti juures, et lisaks vaktsineerimisele saaks ta ülevaatuse. See aitab teil hoida silma peal kassi hammastel, tema kaalul ning tema üleüldisel tervisel. Mida vanemaks kassid saavad, seda tähtsamaks muutub see visiit.

Õige toitumine on peamine asi, mis aitab teie eakal kassil olla tervislik. Vanematel kassidel võivad tihedamini tekkida neeruprobleemid, kuna kassid ei joo vett sama korralikult nagu näiteks koerad. On olemas spetsiaalsed toidud ja toidulisandid, mis aitavad kaasa kassi normaalsele neerutalitlusele, lisaks võite uurida erinevaid viise, kuidas julgustada oma kassi rohkem vett jooma, nagu suvel jääkuubikud kasutades või aastaringselt kassidele mõeldud purskkaev-joogikausside paigaldades.

Teie loomaarst saab anda teile ka nõu, kui palju kaloreid peaks teie vanem kass tarbima, et tema kehakaal ei hakkaks tõusma ega langema koos vanusega. Kui te käite regulaarselt arsti juures, siis te ei pea nii palju muretsema, et teie vanema kiisuga juhtub mõni ootamatu terviseprobleem. Arstid saavad aidata teil neid ennetada, ning aidata teie kassil veeta oma pensionipõlve terve ja rõõmsana.

Eakad kassid võivad olla aktiivsed, aga nad ei pruugi alati olla nii mobiilsed kui nad nooremana olid. Loomaarst saab aidata teil kontrollida, ega teie kassil ei teki vananedes artriiti, ning anda nõu toitumise osas, et seda vältida. Siiski, kui te näete, et teie kass ei ulatu hüppama oma lemmikkohtadesse enam, pakkuge talle lihtsalt natuke abi. Üks ekstra taburet või tumba ja tihti sellest juba piisab.

Samuti võite mõelda tema liivakastide vahetamise peale olenevalt sellest, kui mitu ja milliseid liivakaste te kodus kasutate. Vanemad kassid eelistavad teinekord madalama äärega liivakaste, et neil oleks kergem sinna minna, ning nende liivakastid peaksid olema kohtades, kuhu on neil lihtne ligipääs.

Eakad kassid on kõige paremaks kaaslasteks neile, kes veedavad tihti aega kodus. Noored kassid on mänguhimulised ja otsivad seiklust, neil on küll oma hellusehetked, aga tihtipeale nad tahavad veeta enamik oma päevast iseseisvalt. Eakad kassid aga on kõige seltsivamad inimeste suhtes, ja nad armastavad rutiini.

Üks komme, mis kassidel on, mis näitab nende armastust meie vastu, on “mirroring” või peegeldamine. See tähendab, et kui kass teab teie igapäevarutiini, siis ta teab, kus teie mingil hetkel olete, ning kus tema tahab sel hetkel olla. Kassid ei oska raamatuid lugeda ega arvuteid kasutada, aga nad näevad teid seda tegemas ja tahavad teie tegevust peegeldada. Sellepärast nad viskavadki ennast otse teie klaviatuurile või kodutööle pikali. Eakad kassid teevad seda rohkem kui nooremad, sest nad hindavad väga kõrgelt teiega koosveedetud aega. Kui teil on kindel kodune rutiin ja te ei soovi, et teie kiisu otse teie töö peale magama heidaks, hankige talle väike pesa oma töölaual, või tehke talle ruumi diivanil.

Kõik need nüansid, mis käivad kaasas eaka kassi eest hoolitsemisega, kehtivad tegelikult ka teie äsjavõetud kassipoja või noorema kassi puhul. Kord saabub päev, kus nemad jäävad ka vanaks, ja vajavad natuke rohkem teie tähelepanu ja hoolt. Peamine vahe on selles, et need kiisud on saanud veeta terve või enamik oma elu teie soojas ja armastavas kodus.

Enamik eakate kasside puhul, kes varjupaikadesse või hoiukodudesse satuvad, see reegel kahjuks ei kehti. Nende elu on olnud ellujäämisvõitlus, nad on tundnud külma, nälga, valu ja kurbust. Aga nad said hakkama – teinekord vaevaliselt, aga siiski. Nad on siin ja olemas, ja nad vajavad inimesi, kes ei kohkuks nende mineviku ees, mida nad omale ise ei valinud. Nad on täis armastust, uudishimu, hellust ja mängulisust, ning üks ekstra taburet, arstivisiit, pehme padi või pudel lõheõli ei peaks sulgema nende uksed neid armastava kodu ees.

Kui te olete juba valmis võtma omale koju täiskasvanud kassi, kaaluge ka eaka kassi võtmist. Küsige kohapeal, kes on kõige vanem, kes on kõige kauem kodu oodanud, ning tehke temaga tutvust. Nagu ka täiskasvanud kassid on eakad kassid rahulikumad, nende iseloomud on väljakujunenud ning juhul, kui neil on erivajadusi, oskavad varjupaiga töötajad või hoiukodu vabatahtlikud teid kõigega kurssi viia. Te ei pea muretsema, et saate tundmatute terviseprobleemidega vana kassi, kellega te ei oska midagi peale hakata. Te saate rutiiniarmastava, rahuliku kiisu, kes täidab teie kodu soojuse ja armastusega.