MT� KASSIABI KODULEHEK�LG

Silja mälestuseks

Silja jõudis Kassiabisse ehmunult nagu ikka enne poolmetsikult elanud kassid. Ja kuigi ta alguses püüdis ennast kähisedes hirmuäratavaks teha, siis tegelikult ei olnud temas kurjuse ega agressiivsuse raasugi. Ning kui õnnestus talle juba õrnalt pai teha, siis kadus kähin ruttu ja asemele tuli vaikne mõnus nurr. Varsti sõbrunes Silja ka teiste suure hoiukodu kassidega, hoides ennast küll kindluse mõttes nende selja taha. Oma suurte imestavate silmade ja pika kauni kasukaga oli Silja imeilus ja habras kassineiu, kellele õige pea leidus ka uus kodu. Kuid kodusoojust ja oma inimesi oli Siljale määratud nautida kõigest üks kuu …

Ühel aprillikuu päeval saabus Kassiabisse teade, et Siljaga ei ole kõik korras. Esialgne info oli segadusse ajav: kiisu söövat halvasti ja vist ka oksendas, olevat valesse kohta pissinud ning käitub imelikult. Kassiabilised ei osanud saadud info põhjal väga palju arvata, oletusi oli mitmeid, kuid selge oli see, et pere palus abi ja loom oli vaja ära tuua. Esialgne otsus oli kiisu oma silmaga üle vaadata ning siis vastavalt olukorrale edasi tegutseda.

Järgmisel päeval jõudis kõhnuke Silja Kassiabisse. Esimesel hetkel ei paistnud kassi olukord üldsegi nii hull kui kardeti, looma silmad olid selged, kõrvad kikkis, mingit märki haigetele kassidele omasest loiust olekust ei olnud. Veidi kohkunud ja õnnetu näoga Silja puges Kassiabis tema jaoks valmis pandud pesakesse ja jäi vaikselt pikutama.

Mõne tunni pärast hakkas Silja oksendama ning kass sõidutati Loomade Kiirabi kliinikusse. Samal ajal jõudis kassiabilisteni uus info looma kodust - mureliku pererahva sõnul võis Silja olla mängides söönud peenikest linast nööri. Kehv söömine ning probleem lakkumise ja neelamisega olevat tekkinud pärast seda.

Loomade Kiirabi kliinikus paigaldati kiisule tilguti, ta sai vitamiini ja antibiootikumi ning tohtrid asusid uurima millest on oksendamine ja söögist keeldumine tingitud. Röntgeni ülesvõte ei näidanud sooltesulgust ega ka nööri. Ometi leiti hoolikal uurimisel looma kurgust võõrkeha. Järgnes narkoos ning tublid arstid võtsid kiisu kurgust ettevaatlikult välja jupi nööri. Nööri teine ots oli aga kusagil looma soolestikus kinni ning ainuke lahendus oli operatsioon.

Arstide arvates oli nöör pikalt ja sirgelt sooltes, tõenäoliselt peensooleni. Kõhuõõne operatsioon on keeruline ja riskantne. Selleks, et pikka nööri kätte saada, on vaja sooli tõenäoliselt lõigata mitmest kohast. Kui suuri kahjustusi nöör sooltes juba teinud on, ei saa teada enne kui operatsioon lõppenud. Lõikus kestis mitu tundi ning kaks arsti tegid kiisu päästmiseks kõik mis võimalik. Nööri kättesaamiseks tuli loomakese sooltesse lõigata viis auku.

Õhtul, pärast operatsiooni olid arstid ja kassiabilised lootusrikkad, näis et edasi läheb kõik ainult paremaks. Kuid paraku oli Silja saatus teine. Kassiabi listi jõudsid sel ööl veel kaks postitust Silja kohta.

23:25: Siljaga on väga pahasti, öövalvest helistati, kass on kollane ja apaatne. Kardetavasti ei ela ta hommikuni.
00:19: Silja on kiisumaal. Ta suri mõned minutid tagasi, hääbus vaikselt ja piinlemata.

Nöörid, paelad, niit, kumm jms on kassidele ohtlikud. Kiisu võib mängides ja jahti jäljendades ära süüa talle ohtikke esemeid. Need ei seedu vaid tekitavad soolteummistuse ning sageli ei ole võimalik ka operatsiooniga looma elu päästa. Loomaarstid on juhtinud tähelepanu sellele, et eriti jõulude ja aastavahetuste paiku suureneb selliste kasside hulk, kes on sisse söönud kingipaki paela, kuuseehte nööri jms. Kui kahtlustate, et teie lemmik on söönud ära midagi, mis ei kuulu kassi toidulauale, siis võtke ühendust loomaarstiga ning pidage nõu. Kui loom oksendab ja ei söö tuleb kiirustada loomakliinikusse.

Täna puhkab Silja noorte mändide all, kuhu päikeselistel ilmadel langeb soe päikeselaik.

 

MTÜ Kassiabi | Tel: 555 71625 | E-mail: info@kassiabi.ee