MT� KASSIABI KODULEHEK�LG

Väike Tiffany, kes õpib uuesti kõndima

5-kuusena Kassiabist uude koju jõudnud Tiffany on pärit Mustamäe korrusmaja keldrist - sealt, kus taksikoerad kasse murravad. Ka tema ema arvati olevat langenud takside ohvriks: igatahes pikalt kadunud ta oli, kuid hiljuti on teda siiski uuesti nähtud - paraku ka uuesti tiinena.

Paraku" sellepärast, et kelder pole kassipoegadele siiski mingi kodu. Kui Tiffany, tema vend Tim ning õed Tess ja Tibby Kassiabisse jõudsid, ütlesid isegi sealsed paljunäinud inimesed, et nii haigeid kiisupoegi pole nemad enne kohanud. Nimelt põdesid Tiffany ja tema pesakonnakaaslased 3,5 kuu vanustena läbi kassikatku - raske haiguse, millest väikesed kassid harva omal jõul välja tulevad. Nii et sellele pesakonnale oli takside veretöö tõeline õnn: tänu sellele sattus piirkond Kassiabi huviorbiiti ja sealsed tänavakassid püüti kassiabiliste poolt kinni. Nii sattusid haiged kassipojad Reeda ja Inga juurde, said seal palju armastust ja ravi ja kõik on praeguseks ka õnnelikult päriskodudesse jõudnud.

Ent Tiffanyt tabas haigus kõige raskemalt ja oli visa taanduma. Ilmselt jõudis tõve laastamistöö närvisüsteemini, põhjustades seal võibolla püsiva, võibolla mööduva kahjustuse: Tiffany pea väriseb, kui ta midagi pingsalt vaatab, ja tagajalad ei taha hästi sõna kuulata. Nii armastabki ta paigal olles kõige rohkem kõhutada, et tagakäpad liialt ei väsiks. Ning kui tal on kiire näiteks diivani alla (praegu on ta uues kodus veel inimeste ootamatu liikumise ja valjemate häälte suhtes natuke pelglik), liigub ta libedal lakitud puupõrandal edasi "esisillajõul" ehk tagumist otsa lihtsalt järel lohistades. Sealjuures on ta muide hämmastavalt väle. Ja hämmastavalt osav: näiteks ei valmista talle pealtnäha mingit raskust turnida vannitoas kõrgesse mustapesukorvi ja sealt välja.  Või ronida valdavalt esikäppi kasutades diivanile. Ta on üks vapper kassilaps, kes küll kulutas juba esimestel elukuudel ära üsna mitu oma üheksast elust, kuid kelle murdumatu vaim laseb ülejäänud elada täisväärtusliku kassina. Tema osalt veel abitud tagakäpad võivad sealjuures olla just need, mis teevad temast Väga Erilise Kassi ja mis inimesi teda just eriti armastama panevad.

Tiffanyle meeldib väga mängida. Olgu paelaga või siis näiteks pudelikorki mööda põrandat veeretades. Uue kodu libedad põrandad on selle juures ilmselt heaks trenniks, igatahes on Tiffu omandanud lausa hokimängija osavuse eset jälitades ja kinni püüdes. Ning mis eriti suur rõõm - iga päevaga saab ta tehtud aina rohkem samme ka tagajalgadele toetudes. Pepu küll vänderdab kahele poole ja saba on pingutusest püsti nagu kuusk, vahepeal vajub jalg alt ära ja kass kukub küljeli - aga ta kõnnib! Praegu küll tundub, et jalad taastuvad -  kui mitte täielikult, siis vähemalt osaliselt. Juba teeb ta isegi metsikuid küliskäija-kassi hüppeid "saaklooma" tabamiseks! Hüpe lõpeb praegu veel küll kiisu külilikäntsatamisega, aga kindlasti on ka iga hüpe eelmisest pisut osavam...

Lisaks pakkusid Tiffanyle ohtraid mänguvõimalusi draakonipuu ja teised toataimed, kuid kui draakonipuu selle tüved juba päris maadligi said painutatud ja muude lillede lehed küüntest rapsitud, kolis pererahvas kõik lilled kõrgematesse kohtadesse ajutisse varjupaika. Libedale pesumasinale või kõrgele seinariiulile sõnakuulmatute tagakäppadega Tiffu ju veel ei pääse ja lilled võivad end seal muretult laiali laotada.

Tiffany uues kodus oli ka enne kass, 6-aastane printsesslik Kisti Kasutu Meow. Uue kiisu ilmumisele oma kuningriiki reageeris esikass ootuspärase nördimusega: esimene õhtu möödus nii, et üks kass oli elutoas ühe, teine teise diivani all. Tiffany on aga kiisuke, kellele väga meeldivad teised kassid. Nii püüdis ta kohe üsna varsti Kistile läheneda, kuid too ähvardas kurjalt konksus käpaga. Taastati status quo diivanite all. Siis lahkus Kisti nördinud väärikusega teise tuppa - igaks juhuks või eriti suure nördimuse väljendamiseks ka seal diivani alla.

Ent esimese nädala lõpuks asendusid esimese päeva pelg, käpalöögid ja tige kähisemine Kisti poolt ettevaatliku uudishimuga: talle väga meeldib näiteks Tiffany mängu jälgida. Kuna ta varem on praktiseerinud samasugust „kassiteleviisorit" peres oleva roti ja kõrbehamstrite peal, peab Kisti nüüd vist ka Tiffanyt nendetaoliseks huvitavaks eluslisandiks oma kodus (kes aga erinevalt eelmainituist millegipärast puuris ei ole).

Algul ei tahtnud Kisti lubada Tiffanyt kööki (seal on Kisti sööginõud), nii et Tiffany kausid asusid paar esimest päeva ühe lapse toas. Nüüd on siiski ka need kööki kolitud, sest Kisti on leebunud. Ainult et Tiffany ei tohi süüa samal ajal kui tema, vaid peab kaslaste hierarhias oma kohta teadma ja alandlikult ootama, kuni esikass einestamise lõpetab. Tiffany ka ootab, sööb siis kõigepealt tühjaks Kisti kausi - Kisti jätab talle alati ka midagi alles - ja alles siis enda oma. Ei teagi, kas ta teeb niimoodi lugupidamise märgiks või talle lihtsalt maitseb Kisti toit paremini (Tiffu enda söök on kiisupoegade krõbinad ja vitamiinipasteet, Kistil suure kassi krõbuskid ja konserv). Muus osas saavad aga nad juba päris kenasti läbi: sellele aitab kaasa ka Tiffu siiras, kuid pealetükkimatu huvi teise kassi vastu. Ta käib Kisti kannul, kuid ei tüki talle liiga lähedale, lihtsalt on. Ja laseb ennast vaadata. Ainus, millest vahetevahel probleeme tekib, on Tiffu hüpe Kisti kohevasse vastupandamatult vonklevasse sabasse: sellisele tülitamisele järgneb Kisti poolt kohene karistav käpahoop.

Tiffu turjal on praegu veel suur karvutu laik - haiguse ajal sai ta nii palju süste, et sinna tekkis korp. See on nüüd maha tulnud ja turi paraneb. Kuna aga mujalt on Tiffu kaetud pika karvaga, teeb karvavaba laik tema turjajoone võluvalt laineliseks: nagu oleks paitav käsi kassi turja pealt madalamaks vajutanud. See on muidugi mööduv, sest karvavaba koht on juba võtnud sinaka jume ja hakanud kerge „siilisoengu" ilmet omandama. Aga kuskil seal või kõhu all paikneb ka Tiffany nurrunupp: silitustele ja sügamistele järgneb igatahes vali nurrumine.

Aga miks on kiisu ristitud just Tiffanyks? See on Kassiabis pandud nimi, aga uus pere ei hakanud seda muutma. Nimi sobib talle ju ülihästi: no kas ta oma peenes närvilises elegantsis ei meenuta siis musta kleidi ja valge sallikesega Audrey Hepburni legendaarses filmis "Hommikueine Tiffany juures"?

 

MTÜ Kassiabi | Tel: 555 71625 | E-mail: info@kassiabi.ee