MT� KASSIABI KODULEHEK�LG

Suletud linnade kassid

Igal elusolendil on esivanemad, sünnikoht ja lugu. Enam kui kuue aasta jooksul on
Kassiabisse sattunud kasse väga erinevatest paikadest, isegi USA-st, Norrast, Itaaliast. See lugu on Naomist ja Businkast, esimene neist on pärit Paldisk, teine Sillamäe tänavatelt.

Nii Paldiski kui Sillamäe olid möödunud sajandi teisel poolel salajased ja suletud linnad, kuhu tavalisel inimesel asja polnud. Sillamäel rikastati uraani ning just sellest valmistati Nõukogude Liidu esimene aatomipomm. Teise Maailmasõja alguses sai Paldiski  sõjasadamast Nõukogude Liidu mereväebaas ning ligi seitsekümmend aastat oli Paldiski külastamine keelatud. Teadmatuse asendas rahvasuu kuulujuttudega Paldiski allveelaeva- ja raketibaasidest.

Täna ei seisa linnade eraldatuse kaitsel enam suurriigi militaarhuvid. Tähtsuse kaotanud struktuurid ja seosed on asendunud uue aja raskemini nähtavate ning salakavalamate sotsiaalmajanduslike eraldusjoontega. Loomulikult ei tea meie loo peategelased inimmaailma mustrite kaleidoskoobist midagi, kuid ometi illustreerib see killuke ajaloost nende kohtumise ebatavalisust. 

Naomi tuli Kassiabi hoole alla 2012. aasta sõbrapäeval, 14. veebruaril. Nooruke, kõhn, ülimalt sõbralik kassilaps. Inimest nähes keeras ta ennast külili ja hakkas nurrudes käppadega õhku sõtkuma. Kuid ilma inimese hoolitsuseta elatud tänavaelu oli noore looma tervisele oma jälje jätnud, järgnes pikk ravi ning nädal nädala haaval lükkusid vaktsineerimine ja steriliseerimine edasi.

 

Businka tuli Kassiabisse veidi enam kui kuu aega hiljem. Tema mured oli teistsugused. Ta reageeris agressiivselt teiste kasside peale. Ilmselt kartis ta neid, isegi suured kassipiltidega plastmassist tünnid, milles kiisude kuivtoitu hoitakse, ajasid tema kuklakarvad turri ja Businka susises nende peale vaenulikult. Kuigi Naomi ja Businka jagasid karantiinituba, said nad alguses väga vähe kokku, tuppa jalutama lubati neid ükshaaval.

Naomit silmates näitas Businka üles ärevuse märke, kräunus ja üritas Naomi puuri rünnata. Naomi omakorda tegi ennast hästi väikeseks ning taandus tasakesi puuri taganurka. Ühel päeval toimus muutus – Naomi sättis ennast Businka puuri kõrvale pikutama ega peljanud üldse. Kõikide üllatuseks selgus, et selline olukord sobis ka teiste kasside suhtes umbusklikule Businkale. Alguses mängiti käpamängu läbi puuri ja pandi ninasid kokku.

Nüüdseks on nad lahutamatud. Magavad koos, pesevad teineteist. Businka peab Naomit oma lapseks. Meie arvates peab ka Naomi Businkat oma emaks. Ei tea, kas Businka imestab ka, et kuidas ta äkki nii suure kassilapse emaks sai? Nii ehk naa õpetab Businka Naomit igal sammul, jookseb kurrudes tema juurde, kui talle tundub, et lapseke on toas midagi uut leidnud või vajab muidu igaks juhuks ülevaatamist või juhatust.

Inimese jalgade ümber tiirutavad nad kahekesi, samal ajal isekeskis elavalt jutustades. Toitmise ajal ei malda Businka vahel ära oodata, kuni toodud liha parajaks lõigutud saab, ning veab mõne veidi suurema tüki põrandale, et seda koos Naomiga süüa. Businka ja Naomi toiduks on kvaliteetsed kassikrõbinad, kuid lisaks sellele armastavad mõlemad kassid väga toorest toitu – kana- või loomaliha, kana- ja veisesüdant, veidi maksa ja loomahakkliha. Ühel päeval tegid nad tutvust grillkana puhastatud tükkidega. Businkale maitses see väga, kurnäutades viis ta tükikese Naomile. Kasutütre pead lakkudes julgustas Businka teda uut toitu maitsma. Kiisud peavad väga lugu ka kassimuru näksimisest.

Naomi on hästi leebe loomuga, delikaatne, rahulik ja viisakas kiisu. Ta armastab omaette kõlisevate pallide ja mänguhiirtega mängida. Businka mängulust on sama suur. Vahel möllavad ja müravad noored kiisud kahekesi, kuni võhm väljas. Inimeste paisid ja hellitusi naudivad mõlemad.

Kuigi kiisud on osa elust õues veetnud, sobivad nad suupäraselt toakassideks, liivakasti kasutavad kenasti ja korralikult. Kassiabi hoiukodu tubastes tingimustes on nad rõõmsad ja rahulikud. Kevadistel soojadel päevadel meeldib neile võrega kaitstud avatud akna all päikese käes pikutada.

Ükski suletud linn ei jää suletuks igavesti, elul on varuks üllatusi, ootamatuid ja rõõmsaid kohtumisi.

Kassiabilised loodavad, et suletud linnade kasside loo lõpp on õnnelik. Soovime väga, et saaksime aastaid hiljem Naomi ja Businka kohta öelda – ja nii elavad nad praegugi, teineteise eest hoolitsedes ning oma lahket pererahvast hoides. Täna ootavad nad Kassiabis veel oma päriskodu, inimest kellega jagada tähelepanu, kiindumust ja mängulisust.

Naomile ja Bushinkale kodu pakkumiseks kirjuta reet@kassiabi.ee või helista 55571625.

 

 

MTÜ Kassiabi | Tel: 555 71625 | E-mail: info@kassiabi.ee